الشتر از شهرهای استان لرستان

برابر آمار سال 1385 جمعیت شهر الشتر 28306 نفر است که در 6033 خانوار ساکن هستند.درنتیجه میانگین جمعیت خانواده‌های الشتری حدود پنج نفر است.جمعیت شهر با حومه 30 هزار نفر است. از کل جمعیت شهر 21853 نفر باسواد هستند.

نام آن بصورت لیشتر، لاشتر، الاشتر و اشتر در کتابهای قدیمی ضبط شده‌است. نام دیگر این شهر قلعه مظفری بوده‌است. الشتر مرکز منطقهٔ سلسله می‌باشد. سلسله شخصی بوده‌است که دارای سه فرزند به نام‌های حسن (جد حسنوندها) و یوسف (جد یوسفوند‌ها) و کُلی (که لکی قُلی) است (جد کولیوند‌ها) بوده‌است. در حال حاضر جز حسنوندها که در همان سلسله پراکنده هستند قسمت اعظمی از کولیوندها و یوسف‌وند‌ها به شهرهای کنگاور، هرسن دره‌شهر، کرج، کلاردشت و رودهن مهاجرت کرده‌اند.

الشتر را بایستی یکی از مناطق مهم ناحیه‌ای دانست که بطور غیر رسمی به لکستان معروف است. بیشتر ساکنان این منطقه را لکها تشکیل می‌دهند. این منطقه دارای بزرگانی در شعر و ادب بوده‌است که بیشتر به زبان لکی شعر می‌سروده‌اند همچون ملا حقعلی (مهمترین شاعر شهر)از طایفه سیاهپوش که نوادگان این شاعر و عارف بزرگ غرب کشور الان حقیقی مقدم ها هستند وهمچنین ملاپریشان، ملا منوچهر، و ....

ساکنان الشتر از طوایف لک هستند. لک های الشتر از نسل امرای حسنویه که از اکراد شهرزور بوده و به این منطقه مهاجرت کرده اند میباشند.امرای حسنویه نزدیک به هزار سال پیش در کرمانشاه، نهاوند، الشتر، هرسین تا قسمتی از کردستان عراق حکومت داشته اند و بعد از پاشیده شدن حکومتشان، شاهزادگان این سلسله در این شهر و شهرهای اطراف ماندگار شدند. به همین خاطر است که حمد الله مستوفی انرا جزءکردستان اورده است. ساختار اجتماعی این شهر به صورت قومی-قبیله‌ای می‌باشد.طایفه‌های حسنوند، کولیوند و یوسفوندو طایفه اهل فضل و علم سیاهپوش از ساکن این شهر می‌باشند. منطقه الشتر به خاطر طبیعت بکرش همیشه مورد توجه قرار می‌گرفته است بگونه‌ای که محل تفرج پادشاهان و امرا بوده است. کهمان این یادگار تاریخ گواه ان است این منطقه دارای درختان سر به فلک کشیده ی گردوست که قدمت انها به زمان ساسانی برمیگردد [درمنطقه کهمان]. خاندان پهلوی عمارت‌هایی برای تفریح و تفرج در این شهر ساختند که در حال حاضر این اماکن در اختیار سپاه پاسداران می‌باشد.(از کهمان در برخی منابع با نام (کی امان که به معنی امانگاه کی یعنی شاه)یاد شده.

/ 1 نظر / 51 بازدید
فريبا

سلام ارزو سلاميت دارم برات . به من حتما سر بزن در صورت تمايل بهم بگو تا تبـادل لـينک بکنيم . ممنون