سوره مطهره «قمر»

- اکنون از حضور این گوهر گرانقدر تقاضامندیم خود را برای قرآن پژوهان معرفی کنند:
نام من قمر و 54 سوره قرآن حکیم می‌باشم. دارای 55 آیه بوده و جزء سوره‌های مکی بشمار می‌آیم.
-لطفاً فضیلت تلاوت خود را برای دوستداران کتاب الله بیان نمایید:
ششمین سرو سربلند بوستان احمدی صادق آل‌محمد(ص) می فرمایند:
هر که سوره قمر را بخواند هنگام بیرون آمدن از قبر بر ناقه‌ای از ناقه های بهشتی سوار می‌شود. 1
- از شما خواهشمندیم خلاصه‌ای ار آیات روح‌بخش خود را برای تلاوت کنندگان قرآن بیان کنید:
آیات ابتدایی من معجزه‌ی شق القمر کردن پیامبر(ص) را بیان می‌نماید و در ادامه اشاره‌ای دارد به داستان حضرت نوح و معجزه‌ی ناقه صالح و هلاک شدن امتهای پیشین. سپس از قرآن به عنوان هشدار دهنده و عبرت برای بندگان نام می‌برد و درانتها پاداش پرهیزکاران و جایگاه شیعیان در بهشت را معرفی می‌نماید.
- خداوند در 29مین آیه شما میفرماید:«فَنَادَوْا صَاحِبَهُمْ فَتَعَاطَى فَعَقَرَ» بفرمایید منظور از این آیه چیست؟
بسیار نیکوست که تفسیر این آیه را از زبان امیرالمؤمنین علیه‌السلام بشنوید ایشان می فرمایند: ای مردم از اندک بودن اهل هدایت و راه آن وحشت نکنید همانا من دیده‌ی هدایت هستم. مردم بر خوان و مائده‌ای نشسته‌اند که سیر شدن آن کم و گرشنگی آن بسیار است. این مردم میخواهند میان رضا و خوشنودی خدا و غضب او جمع کنند.
ناقه‌ی صالح را یک نفر پی کرد. جمعی به عذاب خدا گرفتار شدند برای اینکه به عمل آن شخص راضی بودند چنانچه می‌فرماید:«فناد را هنا جمعهم» ای بندگان خدا! آگاه باشید هر کسی گمان کند که قاتل من مؤمن است او هم قاتل من باشد. یا کسی که راضی است به ظلم و ستمی که بر من می‌کنند او نیز در حق من ظالم و ستمکار است.
ای مردم! هر کس خواسته باشد به مکانی رود باید از راهش داخل شود تا به مقصد برسد و هر که از راه مستیم منحرف شود و تجاوز نماید در مهالک واقع گردد. 2
- بر ما منت گذارده و ماجرای نزول یکی از آیات کریمه‌ی خود را بیان فرمایید:
به خاطر می‌آورم که شب چهاردهم ماه ذیحجه بود و چهارده نفر از اصحاب عقبه به حضور پیامبر(ص) رسیدند و گفتند: ای محمد! ما هر کاری از کارهای زمین از تو خواستیم انجام دادی و همه‌ی پیامبران دارای معجزه ای بودند و آیات و علاماتی از جانب خدا برای صدق نبوتشان می‌آورند معجزه‌ی شما در این شب چیست؟
حضرت فرمودند: چه می‌خواهید؟ گفتند اگر نزد پروردگارت قرب و منزلت داری امر کن به ماه که دو قطعه شود رسول خدا هم دعا کرد و خدا ماه را دو نیم نمود: نیم به جانب این کوه و نیم دیگر به طرف آن کوه قرار گرفت و پیامبر و مسلمین سجده‌ی شکر به جا آوردند پس از آن فرمودند: ای مرد گواه باشید. کفار گفتند: ماه را به حالت اول برگردان چون برگشت گفتند: از طرف سر شکاف بردارد. از آن طرف شکاف برداشت سپس گفتند: صبر کن تا از مسافران که از جانب شام و یمن می‌آیند بپرسیم آیا دیده‌اند که ماه دو قطعه شده باشد؟ مبادا شما در ماه تصرف کرده باشی. اگر آنها مانند ما مشاهده کرده‌اند می‌دانیم که این معرجزه از جانب پروردگار توست و چنانچه ندیدخ باشند می‌فهمیم که این عمل سحر است. در این هنگام خداوند اولین و دومین آیه از آیات مرا نازل کرد:
«اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانشَقَّ الْقَمَرُ*اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانشَقَّ الْقَمَرُ»
آن ساعت نزدیک شد و ماه آسمان شکافته گردید اگر کارفان آیت بزرگ و معجزه‌ای چون شکافتن ماه  ببینند باز اعراض کنند و گویند این سحری کامل است. 3
- در انتها از محضر ملکوتی شما کمال تشکر و قدردانی را داشته و مشتاقانه رد رانتظار شنیدن یکی دیگر از توصیه‌های جان‌بخش شما هستیم.
«وَلَقَدْ یَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّکْرِ فَهَلْ مِن مُّدَّکِرٍ» 4
و ما قرآن را برای وعظ و اندرز به فهم آسن کردیم آیا کیست آن که از آن پند گیرد؟

پی‌نوشت:
1- بحارالانوار 92/305 باب 76               
2- برهان  ج 4 ص260 ح 1 غیبت نعمائی ص27- تفسیر جامع ج6 ص591                 
3- تفسیر قمی ج2 ص340 -341 تفسیر جامع ج6 ص584                                
4- قمر/17

/ 0 نظر / 78 بازدید