برنامه‌ریزی، کلید طلایی مدیریت

در فرایند تحصیلی نیز شاهدیم که گروهی از دانش‌آموزان با وجود داشتن انگیزه و مهارت‌های لازم مانند (هدف گذاری- برنامه‌ریزی- شیوه صحیح مطالعه و...) قادر به کسب موفقیت تحصیلی مطلوب و مدنظر خود نمی‌شوندو معمولاً جملاتی شبیه به این را از آن‌ها می‌شنویم در جلسه آزمون وقت کم آوردم، عجله کردم و همین باعث شد تعدادی تست‌ها را غلط بزنم. وقتی نمی‌توانم  یک سئوال را جواب دهم، دچار آشفتگی می‌شوم. نمی‌توانم وقتم را در جلسه تنظیم کنم و... به این دسته از دانش‌آموزان یادآور می‌شویم که داشتن اطلاعات علمی زیاد تنها عامل موفقیت نیست، بلکه هوش و زیرکی و استفاده صحیح از وقت نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. کلید طلایی و مهم‌ترین و اساسی‌ترین عوامل مدیریت زمان عبارتند از هدف و نظم. اگر مهارت و هنر مدیریت زمان در تمامی امور زندگی سرلوحه انسان‌ها قرار گیرد، می‌تواند تضمین کننده‌موفقیت آن‌ها باشد و به همان میزان اگر دانش‌آموزان نیز بتوانند از این مهارت در تقسیم‌بندی محتوا و زمان آموزشی خود بهره‌مند شوند، بدیهی است که بهتر و سریعتر می‌تواند به اهداف برنامه‌ریزی شده خود برای کسب موفقیت دست یابند.
مدیریت زمان: مدیریت زمان یعنی توانایی این که چگونه از زمان، صحیح و خوب استفاده کنیم تا بهتر، سریعتر و مطمئن‌تر به مقصود و هدف‌های از پیش تعیین شده خود برسیم. به تعبیری دیگر مدیریت زمان یعنی رعایت نظم شخصی. در این شیوه مدیریت، پدیده نظم سرلوحه امور قرار دارد.
تست‌های زمان‌دار: دانش‌آموزان به یاد داشته باشند که آزمون دادن یک مهارت است و کسب نمره خوب نیز در گرو تمرین مستمر در شرایط آرامش است تا در شرایط پر اضطراب نیز بتوانند از آن مهارت بهره گیرند. بنابر این پیشنهاد می‌شود داوطلبان کنکور، روش انجام تست‌های زمان‌دار را در منزل تمرین کنند. با نظر به اهمیت موضوع نکاتی را در مورد تست‌های زمان دار یادآور می‌شویم: تمرین زدن تست‌های زمان دار در منزل به منظور کسب آمادگی در آزمون دو مزیت دارد: 1- افزایش سرعت: با ثبت زمان هر تمرین تست‌زنی می‌توانید سرعت خود را به نسبت قبل افزایش دهید.2- افزایش دقت: با تنظیم وقت تست زنی خود برای هر دسته سئوالات تمرینی در خواهند یافت که علاوه بر سرعت از دقت بیشتر در پاسخگویی برخوردار می‌شوید. گروهی از دانش آموزان خود را بی‌نیاز از افزایش دادن سرعت می‌دانند و اظهار می‌دارند من برای پاسخگوی وقت اضافه هم می‌آورم. اینگونه داوطلبان معمولاً به دلیل سرعت زیاد و عدم تنظیم وقت با بی‌دقتی پاسخ می‌دهند و از کسب امتیازی که شایستگی آن را دارند، محروم می‌شوند. مدت زمان تست‌زنی: چون علاوه بر زمان، اضطراب ناشی از امتحان نیز پاسخگویی و نتیجه‌گیری از آزمون تأثیرگذار است، بهتر است زمان تست زنی در منزل را از زمان استاندارد کوتاهتر در نظر بگیرید تا به آزمون حقیقی شباهت بیشتری پیدا کند.


منابع تست زنی: بهترین منابع برای داوطلبان، تست‌های کنکور سراسری آزاد در سال‌ها گذشته است. اول یادگیری، بعد تست‌‌زنی: به یاد داشته باشید هیچ‌گاه قبل از یادگیری مناسب به صورت زمان‌دار از تست استفاده نکنید. در ضمن اگر دسته‌ای از تست‌ها را انجام دادید و نمره کمتر از 60 درصد گرفتید توصیه می‌شود تست زنی را متوقف کنید چون فایده‌ای ندارد و اتلاف وقت است، مطمئن باشید که نیازمند مطالعه و یادگیری بیشتری هستید.


مدیریت زمان در آزمون: 1- تکنیک (* و- ): گاهی برای به خاطر آوردن نام شخص یا موضوعی مدت‌ها به ذهن خود فشار آورده‌ایم امّا موفق نشده‌ایم ولی وقتی پس از نومیدی به کار دیگری مشغول شده‌ایم بلافاصله آن نام یا موضوع به ذهن ما خطور کرده است، این خاصیت ذهنی را رهایش می‌نامند. برای پاسخگویی به سئوالات آزمون اگر به سئوال و پاسخ کاملاً تسلط هستید که بلافاصله پاسخ خواهید داد. گاهی با اندکی فکر کردن متوجه می‌شوید پاسخ سئوال را نمی‌دانید در این صورت بلافاصله کنار آن سئوال علامت (-) گذاشته  و از آن عبور کنید، به هیچ وجه روی آن متوقف نشوید و به ذهن خود فشار نیاورید.( رها شوید) گاهی به سئوالی بر می‌خورید که با اندکی فکر کردن در می‌یابید که پاسخ دادن به آن زمان‌گیر است و یا بین دو گزینه کدام صحیح است شک می‌کنید، کنار آن سئوال علامت (*) گذاشته و عبور کنید. بعد از اتمام سئوالات آن مبحث ابتدا به سئوالات با علامت (*) و در صورت داشتن زمان کافی به سئوالات با علامت (-)مراجعه کنید. مطمئین باشید که به درصد قابل توجهی از آن‌ها پس از رهایش ذهنی پاسخ خواهید داد. 2- تکنیک زمان پاسخگویی به هر درس: برای حفظ تعادل درصد نمرات و بهبود رتبه‌های آزمون زمان پاسخگویی به هر درس را به همان درس اختصاص دهید. توصیه می‌شوددر ابتدای آزمون شروع به پاسخگویی هر درس را کنار نام درس یادداشت کنید مثلاً اگر آزمون ساعت 30/7 آغاز می‌شود و ادبیات 20 دقیقه زمان نیاز دارد، کنار درس بعدی (مثلاً عربی) بنویسید 50/7 و...


3- تکنیک زمان مرور: برای این‌که زمانی برای مرور سئوالات یا وقت گذاری بیشتر برای سئوالات دروس سخت‌تر داشته باشید بهتر است زمان پاسخگویی به هر در س را چند دقیقه کمتر از استاندارد برای خود تعریف کنید تا در پایان چند دقیقه‌ای را فرصت مرور داشته‌باشید. 4- تکنیک اولویت زمان‌های مرور: در زمان مرور ابتدا درس‌هایی را مرور کنید که فرصت نکرده‌اید در زمان تعیین شده تمام سئوالات آن درس را بخوانید. بعد به مرور سئوالاتی مشغول شوید که با علامت (*)مشخص کرده‌اید. 5- تکنیک حداقل سئوالات: به منظور جلوگیری از آرمان‌گرایی افراطی قبل از آزمون و در هر درسی حداقل توانایی خود را در نظر بگیرید و حداقل درصد را برای خود پیش‌بینی کنید و یادتان باشد اگر شما نتواستید 100 درصد سئوالات را پاسخ دهید قطعاً دیگران هم نمی‌توانند تا با آرامش و تسلط بیشتری بتوانید به پاسخگویی سئوالات بپردازید. 6- تکنیک وقفه در آزمون: خستگی در جلسه آزمون امری طبیعی است که البته زمان بروز خستگی در افراد متفاوت است. بهتر است با اجرای مراحل زیر رفع خستگی کرده و پس از دقیقه‌ای دوباره توان ذهنی خود را کسب کنید. از جمله تحرک جسمانی یا کشش عضلانی برای افزایش سرعت جریان خون و رسیدن خون به مغز. رعایت صحیح وضعیت نشستن که عمودی نشستن موجب روان شدن حرکت مایع نخاعی و برطرف شدن خستگی می‌شود. مصرف مواد قندی طبیعی مثل خرما یا شکلات به منظور افزایش گلوکز در مغز به همراه یک لیوان آب. تنفس عمیق و تلقین مثبت تا اکسیژن بیشتری به مغز برسد.


مثال عینی:  آسان‌ترین راه که زمان کمتری می‌برد در واقع ممکن است، دشوارترین راه باشد. روزی چکاوکی در جنگل آواز سر داده بود. مردی با جعبه پر از کرم از آن حوالی می‌گذشت چکاوک از او پرسید: درون جعبه‌ات چیست و به کجا می‌روی؟ کشاورز گفت: درون جعبه کرم دارم و به بازار می‌روم تا آن‌ها را بفروشم و با پول آن‌ها پر بگیرم. چکاوک گفت: من پرهای زیادی دارم، یکی از آن‌ها می‌دهم و تو هم در عوض به من کرم بده تا مجبور نباشم به دنبال کرم بگردم. کشاورز قبول کرد و کرم‌ها را به چکاوک داد و عوض آن پر گرفت روزهای بعد این اتفاق چندین بار به وقوع پیوست تا این که روزی رسید که چکاوک دیگر پر در بدن نداشت. حالا دیگر او نمی‌توانست پرواز کند و کرم شکار کند. چکاوک بسیار زشت شده بود و دیگر آواز نمی‌‌خواند. آنقدر منتظر کشاورز ماند تا این که از گرسنگی مرد. نتیجه داستان کاملاً واضح است. راهی که چکاوک فکر می‌کرد راه آسانی برای به دست آوردن غذاست در نهایت به راه دشواری بدل شده و او زمان خود را از دست داد. در زندگی ما نیز چنین است بسیاری مواقع ما در جست و جوی آسان‌ترین راه هستیم در حالی که در نهایت سخت‌ترین راه را پیموده‌ایم و زمان از دست داده‌ایم. زمانی که دیگر قابل جبران و قابل برگشت نیست. کلمات گفته شده همانند زمان از دست رفته پس گرفته نمی‌شود. یک کشاورز به همسایه‌اش تهمت زد. با پی بردن به اشتباهش، پیش کشیش رفت تا طلب عفو کندکشیش به او گفت کیسه‌ای پر از پَر کن و آن‌ها را در وسط شهر رها کن. کشاورز همان کاری که کشیش گفته بود، انجام داد سپس کشیش از او خواست برود و پرها را جمع کرده و در کیسه بگذارد کشاورز تلاش کرد، اما نتوانست زیرا آن‌ها در سراسر شهر پخش شده بودند. وقتی او با کیسه خالی برگشت، کشیش گفت همین امر در مورد کلمات تهمت‌آمیز و زمان از دست رفته شما صادق است. شما به راحتی کلمات ناخوشایند را از دهانتان رها کردیدو اکنون نمی‌توانید آن را جمع کنید . بنابر این باید در انتخاب حرف‌هایمان خیلی دقت کنیم که حرف زده شده همانند زمان از دست رفته، قابل جبران و پس گرفتن نیست.

/ 0 نظر / 14 بازدید