لهو و بیهودگی

یآ اَیُّهَاالذینَ ءامَنُو لاتُلْهِکُم اَمْوالُکُم وَلآ اَوْلادُکُمْ عَنْ ذِکْرِالله وَ مَنْ یَفْعَلْ ذلِکَ فَاُؤلئِکَ هُمُ الْخاسِروُنَ. (منافقون-9)
ای کسانی که ایمان آوردید مبادا اموالتان و فرزندانتان شما را از یاد خدا غافل نگردانند و هرکس چنان کند پس هم آنان خودشان زیان‌کارانند.
هر چیزی که انسان را از کارهای مهم بازدارد و او را به کارهای بیهوده سرگرم و مشغول کند و در حالتی که توأم با غفلت باشد (لهو) است. این واژه و مشتقاتش در قرآن کریم بیش از 15 بار در زمینه‌های گوناگون بکار رفته است، بررسی در زمینه‌ها، گستردگی این واژه را در سراسر زندگی انسان نشان می‌دهد از جمله: لهو و سرگرم شدن انسان به اموال و اولاد (همین آیه)، لهو در تکاثرثروت و مال اندوزی و افزون طلبی (الهاکم التاکثر)، لهو در گفت‌و شنودهای بی‌حاصل و برنامه‌های بیهوده و غیر ارزشی(لهو الحدیث)، لهو در بیهوده نگری و در عالم خیال بدنبال آمال و آرزوهای غیر منطقی بودن (ویلههم الامل)، لهو و سرگرم شدن به زندگی دنیا و مظاهر هر مادی آن (لعب و لهو و زینه وتفاخربینکم) و... با توجه به این بررسی‌ها، بنظر می‌رسد، جنبه غفلت در واژه(لهو) از جنبه مشغولی و سرگرمی آن بیشتر است. زیرا آلوده شدن به بیهودگی از طرز تفکر و اندیشه و نگرش انسان به جهان خلقت که همان جهان‌بینی است نشأت می‌گیرد. وقتی انسان از مقصود و مطلوب که خدا باشد، غافل شد بنا گزیر در لجنزار بیهودگی غوطه‌ور می‌شود. باید همواره مراقب بود کشیک نفس را کشید که چیزی نتواند انسان را از یاد او و تعالی غافل کند و او را به بیهودگی دچار نماید.
قال علی (ع): مَجالِسُ اللّهو تُفْسِدُ الِایمان
مجالس و همنشینی‌های گناه آلود، ایمان انسان را فاسد می‌کند.
قال علی (ع): اللهویَسْخُطُ الرحمن
سرگرمی‌های گناه آلود، خشم و سخط خدای رحمن را در پی دارد.

/ 0 نظر / 5 بازدید