داستان شفا

داستان شفا:
مرحوم حضرت آیت‏اللّه تقوى عبادت و بندگى خدا را بر همه چیز ترجیح مى‌داد و دائما در حال ذکر و راز و نیاز با معبود خویش بود.
هیچگاه نماز اول وقت را ترک نمى‌کرد و همواره نیم ساعت قبل از سپیده سحر جهت تهجّد و نماز شب بیدار مى شد. در حوادث و مسائل، رضاى خدا را معیار گزینش قرار مى‌داد و در بیان احکام و مسایل شرعى ، جدى و قاطع بود؛
مودّت و ارتباط با خاندان رسالت، از ویژگى هاى دیگر او است و او مى‌دانست که روح تشیّع راستین، پذیرفتن امامت و بر قرارى رابطه اعتقادى و عملى با اهل‏بیت (ع) است. او این ارتباط را در سطح عالى داشت.
با این که ذکر مصیبت امام حسین (ع) و سایر اهل بیت را کوتاه مى‌خواند ، ولى معمولاً آمیخته با گریه مى‌خواند و نام مبارک امامان (ع) را با احترام خاصى مى‌برد؛ به سادات احترام مى‌‏کرد و با وجود پادرد ، دو زانو در برابرشان مى‌‏نشست .
یکى از نشانه هاى ارتباط ایشان با خاندان عصمت و طهارت (ع) ، شفاى معجز آساى ایشان از امام على بن موسى الرضا (ع) است که خود داستانش را چنین نقل مى‏کند:
«در سال 1330 شمسى ، بر اثر رطوبت حجره مسکونى مدرسه فیضیه (که مدّت هفت سال در آن مى‌زیست.) به روماتیسم سختى مبتلا شدم ، مدت‏ها طول کشید و از معالجات نتیجه نگرفتم. تا این که براى زیارت مرقد حضرت رضا (ع) به مشهد مشرف شدم .
در آنجا به من گفتند : یکى از علماى معروف مشهد، آیت اللّه آقاى حاج شیخ حبیب اللّه گلپایگانى است (از علماى زاهد و وارسته بود و در مسجد گوهر شاد اقامه جماعت مى‌نمود، و مجالست با او تحوّل در انسان ایجاد مى کرد)، نزد او برو تا براى شفایت دعا کند.
فکر کردم نزد او بروم و از ایشان بخواهم که براى من دعا کند ، تا بلکه خوب شوم؛ در این هنگام به یاد یک حدیث افتادم و آن حدیث، این بود که روزى جمعى از اصحاب در محضر رسول خدا (ص) بودند.
 ناگهان آن حضرت فرمود: «هم اکنون یکى از اهل بهشت وارد مجلس ما مى‌شود.» چند لحظه نگذشت که مالک بن نویره وارد شد؛ در حالى که وضو گرفته بود و کفش‏‌هایش در دستش بود.
سپس خداحافظى کرد و رفت . دو نفر از اصحاب به دنبال او دویدند و با خود گفتند : رسول خدا (ص) گواهى داده که مالک ، از اهل بهشت است ، برویم به او بگوییم براى ما دعا کند.
آنها خود را به مالک بن نویره رساندند و ماجرا را گفتند و تقاضاى دعا کردند . مالک گفت: خدا شما را نیامرزد ! گفتند: این چه دعایى است؟ گفت: شما پیامبر عظیم الشأن (ص) را گذاشته‏‌اید و براى دعا کردن، نزد من آمده‌‏اید؟
وقتى این حدیث یادم آمد، به خود خطاب کرده و گفتم : قطبِ عالمِ امکان ، امام هشتم على بن موسى الرضا (ع) را گذاشته‌اى و مى‌خواهى نزد آن عالم زاهد بروى؟ هماندم به حرم حضرت رضا (ع) برگشتم با توسل به آن حضرت، شفا یافتم.»(1)

         از کثرت معاصى و از قلّت رجاء                گفتم کجا بروم نیست ملتجا

         ناگه به گوش هاتف غیبم زدى ندا           قبر امام هشتم، سلطان دین رضا

پی نوشت:
1 – کشکول مرحوم آیت الله تقوی، ص .111 اصل حدیث مالک بن نویره در «الغدیر»، ج 7، ص 162 و «قاموس الرجال»، ج 7، ص 474، آمده است.

منبع:
کتاب ستارگان حرم

/ 0 نظر / 5 بازدید