همگام با قرآن قسمت یکم

اهدنا الصَّراط المُستقیم
ما را به راه راست هدایت فرما (سوره فاتحه آیه 5)
ابن‌عباس گفت: پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به علی‌بن ابی‌طالب علیه‌السلام فرمود: تو راه روشن و توصراط مستقیم و تو سرور مؤمنان هستی.
ابوجعفر باقر علیه‌السلام از پدرش، از جدش پیامبر خدا (ص) نقل می‌کند که فرمود: هرکس دوست داشته باشد که از صراط مانند بادی تند بگذرد و بدون حساب وارد بهشت گردد، ولیّ و وصیّ و دوست و جانشین من برای خاندانم، علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) را دوست بدارد و هر کس می‌خواهد وارد آتش شود ولایت او را ترک کند، پس سوگند به عزت و جلال پروردگارم که او دروازه خداوند است که جز از طریق او نمی‌توان وارد شد و او صراط مستقیم است و او کسی است که در روز قیامت از ولایت او پرسیده خواهد شد.(حسکانی:‌34) و (خطابه غدیر: 70)
ذلِکَ الکِتابُ لارَیْبَ فیهِ هُدًی لِلمُتَّقینَ.
آن کتابی است که شکی در آن نیست، مایه هدایت برای پرهیزگاران است (سوره بقره آیه 2)
از عبدالله‌بن عباس درباره سخن خداوند:‌« ذلک الکتاب لاریب فیه هدی للمتقین» نقل شده که گفت: یعنی شکی نیست که آن از جانب خداوند است و به عنوان هدایت نازل شده: یعنی بیان و نور است برای پرهیزگاران، برای علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) که یک لحظه به خدا شریک قائل نشد، ازشرک و پرستش بتها پرهیز نمود و عبادت را تنها برای خدا انجام داد. او و شیعیانش بدون حساب به سوی بهشت فرستاده می‌شوند. (حسکانی:38)
وَ اولئِکَ هُمُ المُفلِحوُنَ
و آنان همان رستگارانند. (سوره بقره آیه4)
علی‌بن ابیطالب (ع) گفت: سلمان فارسی به من گفت: ای ابوالحسن کمتر اتفاق می‌افتاد که تو خدمت پیامبر می‌رسیدی و من با او بودم مگر اینکه پیامبر به کتف من می‌زد و می‌فرمود: ای سلمان این (علی) و گروه او همان رستگارانند. (حسکانی: 38)
وَ أقیموا الصَّلوة وَ آتوا الزَّکاة و ارکعُوا مَعَ الرّاکِعینَ.
نماز را به پا دارید و زکات را بپردازید و با رکوع‌کنندگان رکوع کنید. (سوره بقره آیه 43)
ابن‌عباس گفت: از جمله چیزهایی که در قرآن در خصوص پیامبر خدا و علی‌بن ابیطالب (ع) و اهل‌بیت او در سوره بقره نازل شده این آیه است: « وارکعوا مع الراکعین » این آیه در حق پیامبر خدا و علی‌بن ابیطالب (ع) نازل شده است و این دو نفر نخستین کسانی بودند که نمار خواندند و رکوع کردند.
وَ استَعینوا بِالصَّبر وَ‌الصَّلوةِ وَ‌إنَّها لکَبیرَةٌ اِلا عَلی الْخاشِعینَ الذینَ یظُنونَ أنَّهُم مُلاقوا رَبَّهمْ.
و به وسیله صبر و نماز یاری بجویید و همانا آن (نماز ) گران است مگر برای خاشعان ، همانان که می‌دانند که پروردگارشان را ملاقات خواهند کرد. (سوره بقره آیات 45-46)
ابن عباس درباره آیه « وَ استَعینوا بِالصَّبر وَ‌الصَّلوةِ وَ‌إنَّها لکَبیرَةٌ اِلا عَلی الْخاشِعینَ » گفت: «خاشع» کسی است که در نماز خود فروتن باشد و به آن روی آورد ؛ یعنی پیامبر خدا و علی (ع). (حسکانی: 48)
وَ إن کانَتْ لِکَبیرَةِ اِلّا عَلی الَّذینَ هَدَی الله
و البته آن گران است مگر برای کسانی که خدا آنان را هدایت کرده است. (سوره بقره آیه 143)
حسن بصری می‌گوید: علی‌بن‌ابی‌طالب (ع) نخستین کسی بود که خدا او را با پیامبر هدایت کرد و نخستین کسی بود که به پیامبر ملحق شد.

/ 0 نظر / 6 بازدید