دریاچه گَهر

 کوهستان‌های مرتفع، آبشارهای متعدد دریاچه‌های طبیعی، جنگل‌های وسیع بلوط و چند دشت وسیع در لرستان نشان می‌دهد که این استان ظرفیت‌های بسیاری برای جذب گردشگر دارد مهم‌ترین گردشگاه ها و دیدنی‌های طبیعی لرستان می‌توان به مکان‌های زیر اشاره کرد: منطقه گردشگری گلدشت، دریاچه گهر، اشترانکوه، پارک جنگلی شورآب، دریاچه کیو مجموعه تالاب‌های پل دختر و آبشارها.

دریاچه گهر:  دریاچه گهر در میان رشته کوه اشترانکوه در استان لرستان واقع شده است و به "نگین اشترانکوه" معروف است. این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه‌های طبیعی ایران بشمار می‌رود ارتفاع آن 2360 متر از سطح دریا در میان منطقه حفاظت شده اشترانکوه واقع شده است. این دریاچه به سبب نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از تغییر و آلودگی به دست انسان به دور مانده است. دسترسی به این دریاچه از مسیر شهرستان الیگودرز است. میزان بارش برف است که بیش‌تر به صورت بارش برف است در سال‌های پر برف سطح دریاچه یخ بسته و مناظر زیبا و بدیعی را برای علاقه‌مندان به طبیعت و گردشگران به وجود می‌آورد. ساحل آن بجز قسمت مدخل دریاچه(ضلع غربی) و قسمت مقابلش(ضلع شرقی) که ساحلی ماسه‌ای دارد و برای شنا مناسب است در سایر نقاط دارای ساحلی صخره‌ای که برای شنا مناسب نیست. در قسمت بالا و پائین دریاچه جنگلی انبوه وجود دارد که در شرف نابودی است. قسمت بالا، جوی آبی به دریاچه می‌ریزد که ادامه آن به دریاچه‌ای دیگر منتهی می‌شود با حدود 40 دقیقه پیاده‌روی می‌شود به این دریاچه (گهر دوم یا گهر پائین) رسید عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچه را با کمی دقت می‌شود به خوبی دید تیر و مرداد بهترین زمان سفر به این دریاچه است. یکی از دره‌های بسیار زیبا اطراف دریاچه گهر به دره نی‌گاه معروف است که پوشیده از شقایق‌های رنگی و لاله واژگون است. منطقه حفاظت شده اشترانکوه در محدوه الیگودرز و ازنا و دورود واقع شده است.
پوشش گیاهی:  پوشش گیاهی این منطقه دارای در ختان بلوط، بید، بادام، پسته وحشی، گلابی وحشی، چنار، نارون، بلوط مازو، گردو، انجیر، زبان گنجشک، سیب، زالزالک، ارژن، کنار، کهور، انار، گز، و موی وحشی و همچنین لاله‌های واژگون، شقایق، زنبق، لاله‌های وحشی، تاج خروسی و اختر است.
حیات وحش: دریاچه گهر زیستگاه مناسبی برای آبزیان و دیگر حیوانات وحشی محافظت شده اشترانکوه با حیات وحش متنوع شامل حیواناتی است از قبیل: بز، قوچ، آهو، کل، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه‌ای، کفتار، روباه، شغال، خرگوش و انواع پرندگان مانند عقاب، کبک، شاهین، تیهو و آبزیان مانند مارماهی، لاک‌پشت، قورباغه و ماهی‌قزل‌آلای رنگین کمان و خال‌قرمزی در این دریاچه زیست می‌کنند.

/ 0 نظر / 5 بازدید