گلایه آیت‌الله‌ مکارم از یک درد پنهان اجتماعی

به گزارش مرکز خبر حوزه، معظم‌له، عصر  دیروز در ادامه تفسیر خود در شبستان امام خمینی(ره) آستانه مقدسه حضرت معصومه(س) با اشاره به روایاتی از پیامبر اسلام(ص) و ائمه معصوم‌(ع) درباره شیعیان، گفتند: نخستین بخش از سخن امام معصوم(ع) در این خصوص تصریح می‌کند،‌ کسی که همه روزه به حساب خود نمی‌رسد، از ما نیست.

ایشان با بیان روایتی از پیامبر(ص) که هر کس جنس تقلبی به مردم بفروشد، از ما نیست، خاطرنشان ساختند:‌ امروزه صندوق‌های میوه که از کشورهای بیگانه وارد کشور می‌شود،‌ همه سالم است، ولی متأسفانه مشاهده می‌کنیم که بخش‌رویی صندوق‌های میوه داخلی سالم است، ولی جنس زیرین قابل مصرف نیست؛ آیا این شرم‌آور نیست؟

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد:‌ برخی افراد هستند که مردم برای رها شدن از شرّشان، به آنها احترام می‌گذارند، این فرد از نظر امام معصوم(ع) شیعه نیست.

ایشان در ادامه با اشاره به دیگر احادیث درباره ویژگی‌های شیعیان تصریح کردند: کسی که به دیگران ظلم می‌کند و مال مردم را می‌خورد، از نظر ائمه معصوم‌(ع) جزو شیعیان نیست؛ حال انسان هرچه  توسل کند و خود را شیعه معرفی نماید؛ در صورتی که این مسائل را در زندگی خود رعایت نکند، از شیعیان نیست.

معظم‌له در ادامه با اشاره به ماجرای حضرت نوح(ع) و غرق شدن پسرش گفتند: پسر نوح نبی(ع) زمانی که ارتباط معنوی خود را با این پیامبر الهی قطع کرد، خداوند نیز ارتباط جسمانی او را قطع کرد و عذاب خود را بر  آن نازل کرد.

ایشان با بیان این که اسلام به رابطه ایمانی و مادی انسان توجه دارد،‌ تصریح کردند:‌ اسلام سفارش زیادی برای احترام به پدر و مادر کرده است و بعد از تاکید درباره توحید، به آنها می‌گوید که به پدر و مادر خود احترام کنید. قرآن تأکید می‌کند «وَقَضَى رَبُّکَ أَلا تَعْبُدُوا إِلا إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِنْدَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ کِلاهُمَا فَلا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ وَلا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلا کَرِیمًا (اسراء ٢٣) زمانی که آنها به دوران پیری و ناتوانی رسیدند،‌ به آنها «اف» هم مگو و سخنان محبت‌آمیز و محترمانه برای آنها به کار ببرد.

* خانه سالمندان یا فراموش‌خانه؟

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با ابراز تأسف از تفکر و اندیشه مادی‌گرایانه که برای پیرمردها و پیرزن‌ها، خانه سالمندان ساخته است، گفتند: در زندگی مادی، وقتی پدر و مادر به سن پیری می‌رسند، فرزندانشان دیگر حوصله آنها را ندارند و بلافاصله پدر و مادر پیر خود را به خانه سالمندان که فراموش‌خانه است و ماه‌ها و سال‌ها از پدر ومادر خود خبری نمی‌گیرند، می‌برند.

ایشان با قرآئت آیه وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُلْ رَبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا (اسراء ٢۴) خاطرنشان کردند: زمانی که پدر و مادر به سن پیری رسیده و نیاز به حمایت و محبت دارند، باید انسان آنها را زیر پر و بال خود بگیرد و برای آنها دعای خیر کند.

این  مرجع تقلید با بیان این که انسان باید دوران کودکی خود را  که ناتوان بود و نمی‌توانست خود را حفظ کند به یاد آورد، اظهار داشتند: فرزندانی که نسبت به پدر و مادر خود احترام نمی‌گذارند، یقین بدانند که فرزندانشان با آنها بدتر از آنها برخورد می‌کنند.

* سخنی با برادران اهل‌سنت

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که اهل سنت اعتقاد دارند، هرکه اصحاب پیامبر(ص) بود، عادل است و نمی‌توان نازک‌تر ازگل به آنها گفت، ادامه دادند: صحابه پیامبر(ص) سه دسته بودند، برخی افراد در زمان پیامبر اسلام(ص) خود بودند و بعد از رحلت ایشان نیز در مسیر نبوت حرکت کردند.

معظم‌له با بیان این که از نظر اهل سنت کسی که در زمان پیامبر‌(ص) حضور داشته و سخن او را شنیده باشد،‌ جزو صحابه است،‌ افزودند: برخی از صحابه که در دوران زندگی و بعد از رحلت حضرت نبی اکرم(ص) با ایشان همراه و همگام نبودند؛ جزو منافقان به شمار می‌رفتند که در آیات سوره‌های توبه و منافقان درباره  آنها صراحتاً‌ سخن گفته است. حال باید گفت که آیا می‌توانیم این آیات را کنار بگذاریم و بگوییم که آن صحابه عادل بودند؟

ایشان اضافه کردند: عده‌‌ای از صحابه در زمان پیامبر(ص) خوب بودند ولی بعد از رحلت رسول اکرم(ص) منحرف شدند، در کتاب‌های اهل سنت آورده شده است که تعدادی از آنها بعد از رسول‌الله(ص) شراب خوردند و به دلیل شرب خمر توسط یکی از خلفا بر آنها حد جاری شد، آیا این‌ها هم عادلند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر این که ما به هیچ کس اهانت نمی‌کنیم، گفتند: ما بدون تعصب، قضاوت می‌کنیم که اصحابی که رابطه مکتبی‌شان قطع شد، مانند فرزند نوح نبی(ع) ارتباطشان قطع می‌شود.

* روز قدس؛ متزلزل کننده ارکان دشمن

ایشان در پایان با اشاره به اهمیت روز جهانی قدس و تأثیر آن در مقابله با دشمنان خاطرنشان کردند: همه باید در این برنامه مؤثر و کارساز شرکت کنند،‌ ماهم شرکت می‌کنیم و یقین داریم که این راهپیمایی در ارکان دشمن تزلزل ایجاد می‌کند.

/ 0 نظر / 10 بازدید