سوره مطهر نجم

- در ابتدا از محضر ایشان تقاضامندیم هود را برای خوانندگان ما معرفی فرمایند:
من نجم پنجاه و چهارمین سوره‌ی قرآن کریم هستم که در شهر آسمانی مکه بر وجود رئوف حضرت محمد امین صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم نازل گشته‌ام و دارای 62 آیه می‌باشم در ضمن من یکی از چهار سوره‌ای هستم که سجده واجب دارد.
- از شما خواهشمندیم فضیلت تلاوت خود را برای مأنوسین با قرآن بیان نمائید:
ششمین پیشوای شیعیان امام صادق علیه‌السلام میفرمایند: هر کس سوره‌ی نجم را در هر شب یا در هر روز تلاوت نماید در میان مردم به خیر و نیکی زندگی کند و گناهانش آمرزیده و محبوب دلهای مردم شود. 1
- لطفاً خلاصه‌ای از آیات روح‌بخش خود را برای دوستداران قرآن بیان کنید:
آیات من با سوگند بر ستارگان آغاز میشود سپس به عظمت و برتری پیامبر (ص) اشاره کرده و ماجرای رفتن ایشان به معراج را بیان می‌کند. بخش دیگری از آیات من، جایگاه و فضائل حضرت علی علیه‌السلام را بر میشمرد و از الطاف بی دریغ الهی در حق انسان سخن می‌گوید.
- از شما استدعا داریم ماجرای نزول یکی از آیات با برکت خود را برای ما بازگو بفرمایید:
به خاطر میآورم که عثمان گاهی صدقه و انفاق بر فقراء مینمود، روزی برادر رضائی او عبدالله‌بن‌سعد‌بن‌ابی‌سرح که از منافقان بود او را ملامت کرد و گفت: صدقه نده که به زودی فقیر می‌شوی. عثمان پاسخ داد: چون من گناهان بسیاری دارم، صدقه‌می‌دهم تا کفاره‌ی گناهانم شود.
برادرش به او گفت: این شتر که داری با اثاث آن به من بده، تا گناهان تو را بر دوش بگیرم. عثمان هم شتر را به او داد و گواه بر آن گرفت و از صدقه دادن دست برداشت. در این هنگام آیات 33 تا 38 من نازل شد:
«أَفَرَأَیْتَ الَّذِی تَوَلَّى وَأَعْطَى قَلِیلًا وَأَکْدَى- أَعِندَهُ عِلْمُ الْغَیْبِ فَهُوَ یَرَى ، أَمْ لَمْ یُنَبَّأْ بِمَا فِی صُحُفِ مُوسَى ، وَإِبْرَاهِیمَ الَّذِی وَفَّى - أَلَّا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى»
«آیا دیدى آن کس را که (از اسلام -یا انفاق-) روى گردان شد؟! و کمى عطا کرد، و از بیشتر امساک نمود! آیا نزد او علم غیب است و می‌‏بیند (که دیگران می‏توانند گناهان او را بر دوش گیرند)؟! یا از آنچه در کتب موسى نازل گردیده با خبر نشده است؟! و در کتب ابراهیم، همان کسى که وظیفه خود را بطور کامل ادا کرد، که هیچ کس بار گناه دیگرى را بر دوش نمی‏گیرد،»
یعنی آیا عبدالله علم غیب می‌داند و به احوال آخرت آگاه است که گناه عثمان را به شتری پذیرفت؟ یا آگاه نیست به آنچه (راجع به مجازات) در تورات موسی، علیه‌السلام است؟ و در آن چه در صحف ابراهیم خلیل وفادار علیه‌السلام است؟
که هیچ‌کس بار گناه دیگری را در قیامت به دوش نخواهد گرفت؟ 2
- خداوند در چهل و دومین آیه‌ی شما فرموده است:«وَ‌أنَّ الی ربّک المنتهی» لطفاً بفرمایید منظور چیست؟
پاسخ خود را از زبان در افشان حضرت امام صادق علیه‌السلام بشنوید که درباره‌ی این آیه فرموده‌اند: هر گاه سخن شما به خدا منتهی شد ساکت شوید و درباره‌ی چگونگی او سخن بگویید و هر گز در مورد مافوق عرش تکلم نکنید که عقل‌هایتان حیران میشود و چیزی نمی‌فهمید.
جمعی در ما فوق‌عرش گفتگو کردند، چنان حیران گشتند که از پیش‌رو آنها را صدا می‌زدند، از عقب جواب می‌دادند و اگر از پشت سر آنها را می‌خواندند، از پیش رو  پاسخ می‌دادند و هرگز خدا را نمیتوان توصیف کرد. 3
- در پایان از شما تمنّا داریم ما را میهمان یکی دیگر از توصیه‌های گرانقدر و با ارزش خود بفرمایید:
«وَلِلَّهِ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ لِیَجْزِیَ الَّذِینَ أَسَاؤُوا بِمَا عَمِلُوا وَیَجْزِیَ الَّذِینَ أَحْسَنُوا بِالْحُسْنَى»
و آنچه در آسمانها و زمین است، همه ملک خداست تا بدکاران را به کیفر کارهایشان برساند و نیکوکاران را پاداش نیکو عطا فرماید. 4

پی:نوشت:
1- بحارالانوار 92/305 باب 75              
2- مجمع‌البیان ج5- ص178و179                
3- کافی،ج1 ص72 ح2                 
4-نجم/31

/ 0 نظر / 7 بازدید