شهرستـــــان آشتیان در یک نگاه

این شهرستان از شمال به تفرش و قم و از جنوب به اراک و محلات محدود گشته و 1348 کیلومتر مربع مساحت دارد که از این لحاظ کوچکترین شهرستان استان مرکزی است. شهرستان آشتیان دارای 1 شهر، 1 بخش و 3 دهستان به مرکزیت آشتیان است. این شهرستان به علت ارتفاع نسبتاً زیاد، دارای زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل می باشد . به طوری که میانگین دما در زمستان صفر و در تابستان 6/22 درجه سانتی گراد گزارش شده است. دمای میانگین سالانه نیز برابر با 9/10 درجه سانتی گراد و تعداد روزهای یخبندان نیز به 135 روز رسیده است. این شهرستان از لحاظ تپوگرافی در دامنه ارتفاعات کوههای مرکز استان واقع شده و از جنوب به دشت فراهان و کویر میقان منتهی می شود . از ارتفاعات معروف آن کوه رفا قاسم کش » بین آشتیان و تفرش را می توان نام برد. این شهرستان در سال 75 حدود 21334 نفر جمعیت داشته که 2/29 درصد آشتیان و مابقی در روستاها ساکن بوده اند . سوغات آن را صابون، انگور، گردو و بادام خشک تشکیل داده و کشاورزی، دامپروری، فعالیت غالب ساکن در روستا است.
از مراکز دینی آشتیان می توان از : آتشکدة فراجان و فراهان- آب انبار آشتیان- آب انبار گرکان – امامزاده اسماعیل- امامزاده عبدالله- امامزاده فاطمه صغری – امامزاده محسن- عل نقی بیگ – قلعه علی نقی بیگ – و امامزاده قاسم و منزل استاد دکتر قریب- امامزاده سیاوشان و ……


جغرافیای سیاسی:
شهرستان آشتیان یکی از شهرستان های استان مرکزی است که با 1192 کیلومتر مربع مساحت، در شرق استان مرکزی واقع شده است و مرکز آن هم شهر آشتیان است که در مجموع 9/3% مساحت کل استان را در بر می گیرد. و در رتبه هشتم قرار دارد، این شهرستان دارای یک بخش ، 3 دهستان و 37 روستا می باشد. اسامی آن ها شامل : بخش مرکزی ، دهستان سیاوشان دهستان کرگزان دهستان مزرعه نو می گردد. این شهرستان در تاریخ 8/ 12/ 56 از تفرش جدا و به شهرستان تبدیل شده است.

موقعیت طبیعی:
در منطقه بررسی شده شهر آشتیان و روستاهای گرگان و بهارستان دارای موقعیت کوهپایه ای و بافت قدیمی روستای کردیجان در دامنه کوه و نقاطی چون محسن آباد تشکیل شده است.
عوارض طبیعی مهم:
آشتیان با ارتفاع 2100 متری یکی از مراتع ترین نقاط شهری استان بوده و معروفترین رشته کوههای آن رشته کوههای گرگان و هزار خانی ومرتفع ترین قلل آن کوه کلا به ارتفاع 3086 متر و قلل میراب دو میل ورف قاسم کشه میباشند.


منابع آب:
مهمترین منابع آب منطقه رودخانه فصلی آشتیان آهو و چند رودخانه فصلی دیگر به همراه تعداد محدودی چشمه سار می باشد. همچنین منابع زیرزمینی این منطقه شامل تعداد قابل ملاحظه ای رشته قنات و چاههای عمیق ونیمه عمیق می باشد.
جریانهای عمده باد:
باد قم که از شرق می وزد و باد موسوم به باد همدان که در فصل سرما از طرف غرب به شرق می وزد جریانهای عمده باد در منطقه می باشد.
پوشش گیاهی:
گونه های غالب پوشش گیاهی منطقه عبارتند از :
ورک، جارو وحشی، گون، چرخک، اسپند، نعنا، پونه، تنگس، آبشان و اسپرس.
پوشش جانوری:
پوشش جانوری شهرستان آشتیام متشکل از حیواناتی چون:
گرگ، شغال، خرگوش، گنجشک، مار، بلدرچین، کلاغ سیاه، کبوتر، کبک و سار و پرندگان مهاجر


جغرافیای اقلیمی:

شهرستان آشتیان از غرب به شهرستان قم با آب و هوای نیمه بیابانی محدود می شود علیرغم این متوسط بارندگی منطقه حدود 250 میلیمتر می باشد ولی به علت شرایط خاص توپوگرافی این شهرستان و قرار گرفتن در حاشیه فلات داخل کشور و تبخیر شدید و مشکل کم آبی، یکی از مسائل مهم این شهرستان چه در زمینه مصرف اب شرب و چه در زمینه کشاورزی می باشد به طوری که آبادانی چندانی چه در زمینه کشاورزی و چه در مورد بوجود آمدن سکونت گاههای انسانی مشهود، نمی باشد شهرستانآشتیان در حوزه بسته کویر میقان قرار دارد که هیچگونه رودخانه دائمی در آن جریان ندارد و رودخانه های این حوزه به تبعیت از شرایط اقلیمی تنها در فصل زمستان دارای آب می باشد و رودخانه آشتیان که از شمال آشتیان ازارتفاعات کوه و کلاء به ارتفاع 3هزار متر سرچشمه می گیرد پس از گذشتن از شهر آشتیان در دشت پایین دست ، شهر پخش می شود و در فصل تابستان به شدت آب آن کاهش می یابد حداکثر دمای آن 34 و حداقل دمای منطقه 9 درجه است تعداد روزهای یخبندان 95 روز میانگین سالیانه بارندگی 250 میلیمتر است، آشتیان به علت ارتفاع نسبتا" زیاد ( 1791 بالاتر از سطح دریا ) دارای زمستان های سرد و تابستانهای معتدل می باشد و از ارتفاعات معروف این شهرستان کوه رفاقاسم کش، بین آشتیان و تفرش قابل ذکر است.


جغرافیای انسانی:
شهرستان آشتیان حدودا" در شرق استان مرکزی واقع شده و جمعیتی بالغ بر 22 هزار نفر را درخود جای داده است طبق آمار سال 75. طبق تقسیمات کشوری شهرستان آشتیان دارای یک نقطه شهری به نام آشتیان یک بخش مرکزی سه دهستان و101 آبادی تشکیل شده است.


جغرافیای اقتصادی:
کانیهای فلزی موجود در شهرستان آشتیان:
معدن سرب و روی راونج، معدن سرب شمال خاوری، مانی سازی سرب آشتیان و معادن آهن، منگنز و مس.
کانیهای غیر فلزی موجود در شهرستان آشتیان
نمک، گچ، خاک رس، باریت، ماسه، سنگ آهن، تراورتن.

/ 0 نظر / 107 بازدید