به نوشابه بگو نه!

مصرف هر نوع نوشابه گازدار صرف نظر از مقدار کالری و نوع شیرین کننده آن می تواند به بدن آسیب برساند و سیستم ایمنی را ضعیف کند.
اضافه وزن، چاقی و دیابت: نوشابه‌های گازدار بدلیل مقدار بسیار زیاد قند و رادیکالهای آزادی که دارند موجب آسیب به بافت های بدن، چاقی و اضافه وزن، ابتلا به دیابت و پیشرفت عوارض و مشکلات ناشی از دیابت می شوند.

سوءتغذیه: افرادی که به جای نوشیدنی‌های سالم مانند شیر کم چرب و آبمیوه طبیعی، نوشابه گازدار می‌خورند احتمال دارد به مقدار کافی ویتامین A ، کلسیم ومنیزیم دریافت نکنند. اسید فسفریک موجود در نوشابه‌های گازدار موجب برداشت کلسیم و منیزیم از بافت های بدن می‌شود ومقدار این مواد مغذی را در بدن کاهش می‌دهد. کلسیم و منیزیم به کارکرد بهتر و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. بررسی ها نشان داده است احتمالا پوکی استخوان در افرادی که نوشیدنی گازدار به مقدار زیاد مصرف می‌کنند،‌ بیشتر است و پوکی استخوان در آنها زودتر آغاز می‌شود.
شیرین کننده های مصنوعی: بعضی ها تصور می‌کنند تنها نکته منفی مصرف نوشابه‌های گازدار،‌  قند زیاد و کالری بالای آن است و به همین خاطر به جای مصرف نوشابه گازدار معمولی که با شیرین کننده‌های پرکالری شیرین شده‌اند از نوشابه های گازدار رژیمی استفاده می‌کنند و چون خیالشان از بابت مقدارکالری این مواد راحت است بدون هیچ محدودیتی این نوشابه ها را مصرف می‌کنند . در حالی که بررسی ها نشان داده است نوشابه‌های رژیمی هم با اضافه وزن ارتباط دارند. سلولهای بدن در پاسخ به هر طعم شیرین نسبت به ذخیره چربی و کربوهیدرات اقدام می کنند و این مساله موجب گرسنگی بیشتر می‌شود. همچنین شیرین کننده‌ها ترشح انسولین را بیشتر می‌کنند ودر نتیجه توانایی بدن برای سوزاندن چربی کاهش می یابد.
بطری های پلاستیکی: ضررهای نوشابه های گازدار رژیمی و غیر رژیمی تنها به قند زیاد و رادیکالهای آزاد و اسید فسفریک موجود در آنها محدود نمی‌شود حتی بطریهای پلاستیکی نوشابه برای سلامت مضرهستند و می‌توانند مارا بیمار کنند. این بطری نوعی ماده شیمیایی سمی دارد که می تواند از بطری به نوشابه وپس  از  مصرف نوشابه به بدن ما وارد شود این ماده سمی باعث نقص سیستم ایمنی بدن می شود اگر نگران  سلامت کودکتان هستید مراقب باشید به مصرف نوشابه و سایر نوشیدنی هایی که در بطری‌های پلاستیکی عرضه می شوند عادت نکند.

((یعنی هنوز هم نوشابه را دوست دارید؟ !))

ومن ا...التوفیق
کریمانه

/ 0 نظر / 9 بازدید